Feed water preheating

Sähköntuotannon taloudellisuus riippuu suurelta osin tehokkaasta syöttöveden esilämmityksestä. Alfa Lavalin ratkaisut yhdistävät putkiputkivaihtimien kestävyyden levy-lämmönvaihtimien korkeaan suorituskykyyn, helppoon huollettavuuteen ja pieneen tilantarpeeseen. Tämä alentaa sekä investointikustannuksia että käyttö- ja huoltokustannuksia.

Feedwater preheating 640x360px

Syöttöveden esilämmitysjärjestelmien optimointi

Alfa Lavalin ratkaisut syöttöveden esilämmitykseen höyryvoimalaitoksissa tarjoavat erinomaisen lämmönsiirtotehokkuuden. Syöttöveden esilämmitykseen tarvitaan vähemmän höyryä, mikä tarkoittaa, että turbiineihin voidaan syöttää enemmän höyryä ja siten lisätä sähköntuotantoa. Se tarkoittaa myös, että syöttöveden esilämmitykseen korkeampaan lämpötilaan tarvitaan vähemmän polttoainetta.

Erittäin tehokas syöttöveden esilämmitys

Syöttöveden esilämmittimemme, kuten täysin hitsatut levylämmönvaihtimet Alfa Laval Compabloc tai DuroShell, on kehitetty vastaamaan sähköteollisuuden erityisvaatimuksia. Ne toimivat hyvin käytännössä kaikissa voimalaitosten käyttöolosuhteissa ja täyttävät paineastiasäädökset, mukaan lukien PED ja ASME VIII div 1.

Parempia kuin kuori- ja putkiratkaisut

Alfa Lavalin syöttöveden esilämmittimillä on seuraavat edut perinteisiin kuori- ja putkilämmönvaihtimiin verrattuna:

  • Tiukempi puristuspiste: Hyödyntää paremmin kondensaatin latenttilämpöä. Tämä puolestaan tarkoittaa, että samaan esilämmitystehtävään tai syöttöveden lämpötilan nostamiseen kattilassa tarvitaan vähemmän poistohöyryä. Tämä johtaa suurempaan sähkötehoon ja merkittäviin säästöihin, koska tarvittavien syöttöveden lämpötilojen saavuttamiseen tarvitaan vähemmän polttoainetta.
  • Pienempi koko: Alfa Laval Compabloc- ja DuroShell-yhdistelmä vaatii noin 80 % vähemmän tilaa suorittaakseen saman tehtävän kuin vaakasuora kuori- ja putkilämmönvaihdin. Lisäksi Compabloc-yksikön huoltotila on lähes 90 % pienempi kuin kuori- ja putkiyksiköiden vaatima tila. Lisäksi Alfa Lavalin syöttöveden esilämmitysratkaisut mahtuvat yhdelle tasolle, kun taas pystysuora kuori- ja putkijärjestelmä vaatii kaksi tai kolme kerrosta, mikä tekee teräsrakenteesta monimutkaisemman ja kalliimman.
  • Helppo pääsy, helppo puhdistaa: Syöttöveden esilämmitysratkaisumme tarjoavat 360°:n pääsyn ja 100 %:n puhdistettavuuden, koska Alfa Laval Compablocin kummallakin puolella on helposti irrotettava paneeli. Tämä tarkoittaa, että puhdistusväli on pidempi kuin kuori- ja putkivaihtimilla, mikä optimoi laitoksen käyttöolosuhteet ja taloudellisuuden.

Tehokas syöttöveden esilämmitys

MPGP PP 3 plus 2